לדף שלנו בפייסבוק -  Skype Me!
02-5820959
הזמינו באתר
או התקשרו אלינו
europe

ספרד

  • טופס הרשמה
  • תנאי הטיול
  • גלריה
  • המומלצים שלנו
  • תיאור מסלול
  • על קצה המזלג
ספרד היא מדינה בדרום מערב אירופה בחצי האי האיברי, אותו היא חולקת עם פורטוגל

מדינה בדרום מערב אירופה בחצי האי האיברי , אותה היא חולקת עם פורטוגל , חלק גדול מאדמתה נושק בדרום ובמזרח לים התיכון למעט קו גבול יבשתי קצר עם גיברלטר , בצפונה , לאורך שרשרת הרי הפירנאים, היא גובלת בצרפת ובנסיכות הקטנה אנדורה , במערב היא גובלת בפורטוגל ובאוקיינוס האטלנטי , בטריטוריה הספרדית כלולים האיים מיורקה ואיביזה, והאיים הקנריים באוקיינוס האטלנטי, הסמוכים לחופי יבשת אפריקה .

בנוסף, בשטחי ריבונותה של ספרד שתי הערים האוטונומיות סאוטה ומלייה, מעבר למיצר גיברלטר, הגובלות במרוקו שבצפון אפריקה .

בספרד שורר האקלים הים תיכוני , אקלים זה מתאפיין בטמפרטורות נעימות ובשפע משקעים במשך רוב השנה , טמפרטורות נמוכות בחורף , טמפרטורות גבוהות בקיץ וכמויות משקעים משתנות , בהתאם למיקום הגיאוגרפי , באזורים גבוהים ניתן להבחין באקלים הררי, בהרי הפירנאים שוררות טמפרטורות נמוכות (חורף קר או קר מאוד) ושפע משקעים , ספרד היא מונרכיה חוקתית דמוקרטית המתנהלת לפי החוקה שהתקבלה ב-1978 אחרי תום השלטון הדיקטטורי של פרנסיסקו פרנקו , בראש המדינה עומד מלך ספרד. למלך יש תפקיד סמלי בלבד , למרות שהוא מוגדר כראש המדינה וכמפקד העליון של הכוחות המזוינים , כל החלטותיו חייבות לקבל את אישור הסנאט . בראש הרשות המבצעת עומד ראש הממשלה .


מדריד ממוקמת בלב חצי האי האיברי ומשמשת כבירת ספרד , היא משמשת כמקום מושבם של המלך (ראש המדינה), הממשלה, הפרלמנט ובית המשפט העליון , מדריד היא העיר הגדולה בספרד , בעבר הייתה מדריד בירת האימפריה הספרדית ומסיבה זו הצטברו בה אוצרות אומנות רבים המוצגים כיום במוזיאונים חשובים , מוסאו דל פראדו במוסאו ריינה סופיה ובמוסאו תיסן בורנמיסה . בנוסף , בעיר מספר אתרים תרבותיים והיסטוריים חשובים , כמו הארמון המלכותי , התיאטרון המלכותי , גני "פרקה דל בואן רטירו" , הספרייה הלאומית של ספרד והמוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה של ספרד, ספרד מדורגת שלישית בעולם , אחרי צרפת וסין , בכמות התיירים הזרים המבקרים בה , יעדי התיירות המבוקשים של ספרד הם : חבל קטלוניה , האיים מיורקה ואיביזה , האיים הקנריים ואנדלוסיה .

כיום יש בספרד 48,000 יהודים , מרביתם במדריד ובברצלונה , במדריד יש חמישה בתי כנסת , הגדול שביניהם ברחוב Balmes 3 ובית הקהילה היהודית נמצא ברחוב  Avenir 24. בית כנסת פעיל אחר הוא בית הכנסת אהל שרה. במדריד קיים בית ספר יהודי " אבן גבירול " ובו מתחנכים כ-200 תלמידים .


קָטָלוּנְיָה ממוקמת בקצה הצפון מזרחי של ספרד , גובלת בצפון בצרפת ובנסיכות אנדורה , במערב באראגון , בדרום בולנסיה ובמזרח בחוף הים התיכון . בירתה של קטלוניה היא ברצלונה , בשטחה פניני טבע רבים , כגון קוסטה בראווה והצד המזרחי של הרי הפירנאים , בימי הביניים הייתה קטלוניה ממלכה שהשתרעה על שטחים נרחבים בדרום צרפת ובאיים בים התיכון אולם עם התחזקות ההגמוניה הקסטיליאנית בספרד ואיחוד הממלכות כוחה נחלש . כיום היא מהמדינות החזקות ביותר בספרד מבחינה כלכלית , קטלוניה היא מהמדינות הבדלניות ביותר בספרד ונהנית ממעמד אוטונומי כמעט בכל תחום , במקומות רבים ברחבי המדינה מקובל להניף את דגל קטלוניה לצד דגל האיחוד האירופי , ללא דגל ספרד .


ברצלונה - העיר השנייה בגודלה בספרד , העיר ממוקמת על חוף הים התיכון , ברצלונה היא מרכז כלכלי חשוב , ובו נמצא אחד הנמלים הים תיכוניים החשובים ביותר באירופה ונמל התעופה הבינלאומי בעיר הוא השני בגודלו בספרד . כיום , ברצלונה היא מרכז תרבותי חשוב , ויעד תיירותי עיקרי בספרד .

 

בקטלוניה שלושה אזורי נוף עיקריים:

· החופים : מחולקים לקוסטה בראבה , מצפון לברצלונה , וקוסטה דורדה - מדרום לה . רוב קו החוף מחורץ מפרצים והרים .

· מזרח הפירנאים : גוש הרים גבוה מחורץ בנהרות ועמקים מצפון לדרום . עמקים אלו מהווים את עורקי התחבורה .

· המישורים בפנים הארץ .


קוסטה בראווה - רצועת חוף במחוז ז'ירונה , בצפון חבל קטלוניה שבספרד , שמשתרעת לאורך הים התיכון מבּלָנַס (Blanes) , כ-60 קילומטר צפון-מזרחית לברצלונה , ועד הגבול הצרפתי , שמו של הקוסטה בראווה , שפירושו "החוף הפרוע" , ניתן לו על שם ההרים הנופלים אל הים ויוצרים נוף פראי ומפרצים קטנים ויפים , הקוסטה בראווה , לצד הקוסטה דל סול בדרום ספרד, הוא מאתרי התיירות העיקריים של ספרד ומושך מיליוני תיירים שמגיעים בעיקר לנופש בחופים . לאורך השנים היה הקוסטה בראווה גם מוקד משיכה לאומנים שהתגוררו במקום . שני האומנים הבולטים ביותר שפעלו בו היו פבלו פיקאסו וסלבדור דאלי .


הרי הפירנאים - רכס הרים המפריד את חצי האי האיברי מאירופה ומהווה גבול בין ספרד לצרפת ; במרכזם נמצאת הנסיכות אנדורה . אורכם , מחוף הים התיכון עד חוף האוקיינוס האטלנטי הוא 430 קילומטר . הפסגה הגבוהה ביותר בהם היא אנטו (Aneto) , בגובה 3,404 מטר מעל פני הים , בעבר התבססה רוב הכלכלה של המתיישבים בפירנאים על חקלאות , אולם כיום ענף הפרנסה העיקרי הוא תיירות , ובייחוד תיירות החורף , העיירה ויאייאה (Vielha) לדוגמה , בירתו של עמק אראן , התפתחה מכפר חקלאי נידח למרכז של מלונות סקי לאחר שנפתח בסמוך אתר סקי , כיום , רוב בתיה של העיירה , הם מלונות ודירות נופש .

מלבד תיירות החורף מושכים ההרים חובבי טבע , מטיילים רגליים , מטפסי הרים וחובבי ספורט אתגרי , שתרים את הפארקים והשמורות , ברחבי האזור ניתן לחוות כמעט כל סוג של ספורט אתגרי , ממסעות רגליים של שעות , ימים או שבועות דרך ראפטינג ,  אופני הרים ובקפיצות באנג'י , הפארק הלאומי אגואסטורטס הוא אחד ממוקדי התיירות המובילים בחלקם הספרדי של הרי הפירנאים .


אנדלוסִיה - בירתה היא סביליה , בתקופה המוסלמית העיר סביליה נקראה אישביליה , כפי שניתן לראות בחותם של הקהילה היהודית מאותה תקופה , וכפי שמעיד שמו של אחד הראשונים שחיו בספרד בימי הביניים , הריטב"א (ר' יום טוב בן ר' אברהם אל אישבילי) . העיר מתגאה באישים שנולדו בה כמו הקיסר טריאנוס , אך גם באלה שקבורים בה , כמו כריסטופר קולומבוס , דייגו ולסקס ומוריו .

כיכר אספניה אשר נבנתה בשנת 1929 לטובת היריד האיברו-אמריקני , הינה דוגמה טובה של האדריכלות המקומית .

בסביליה התקיימה קהילה יהודית גדולה עד גירוש ספרד.

 

אנדלוסיה מורכבת משמונה מחוזות (פרובינציות) הנקראים לפי ערי הבירה שלהן :

 

· מחוז אלמריה (Almería) במזרח אנדלוסיה על חוף הים התיכון . 

· מחוז קדיס (Cádiz) בדרום אנדלוסיה , באזור הנקודה הכי דרומית של חצי האי האיברי .

· מחוז אואלבה (Huelva) במערב אנדלוסיה על גבול פורטוגל.

· מחוז חאאן (Jaén) בצפון מזרח אנדלוסיה מזרחית לקורדובה.

. מחוז סביליה (Sevilla) מזרחית לאואלבה וצפונית למחוז קדיס במערב אנדלוסיה

· מחוז קורדובה (Córdoba) בצפון-מרכז אנדלוסיה , שבירתו היא קורדובה .

 

קורדובה - היא עיר עתיקה בדרום ספרד , העיר נבנתה במאה השנייה לספירה בתקופת האימפריה הרומית , ובמקום ניתן למצוא שרידים לעבר המפואר , כדוגמת אמת המים הרומית , בשנת 711 לספירה נכבשה קורדובה על ידי המוסלמים , ועברה לשלטון המורים. בתקופה המוסלמית של ספרד , הייתה קורדובה הגדולה בערי אירופה , הפכה למרכז אמנות ולימוד אסלאמי , והייתה לאחד המקומות המקודשים לאסלאם , במהלך המאה העשירית תוארה קורדובה כעיר גדולה ועשירה שהכילה מעל 1000 מסגדים ויותר מ-600 מרחצאות . יש המשערים שבין 935 לשנת 1013 הייתה קורדובה העיר הגדולה בעולם .

תקופת השלטון המוסלמי הייתה תקופה של פריחה ושגשוג גם לקהילה היהודית במקום . אולם הביטחון לא היה רציף : בשנת  1013, במהלך מלחמות השלטון שחוותה ח'ליפות קורדובה , גירש מנהיג הברברים סולימאן את רובה של הקהילה היהודית , ובשנת 1148 , הציגו אל-מוואחידון לקהילה היהודית ברירה : התאסלמות או מוות . חלק מן הקהילה התאסלמו , אחרים ברחו מן העיר , ביניהם הרמב"ם יליד העיר . אחד מהיהודים המפורסמים שחיו בקורדובה , היה חסדאי אבן שפרוט , יועצו של ח'ליף קורדובה , בשנת 1236 נכבשה קורדובה על ידי הנוצרים ואחר כך עם גירוש יהודי ספרד , נקטעו באיבם החיים היהודיים במקום .

· מחוז גרנדה (Granada) מערבית לאלמריה במזרח אנדלוסיה . עיר הבירה היא גרנדה .

 

גְרָנָדָה - עיר בדרום ספרד , גרנדה היא אחד ממוקדי התיירות העיקריים של אנדלוסיה , בעיקר בזכות המבנים המוסלמיים שהשתמרו בה יפה . רובע אלבאיסין , הבנוי מרחובות צרים מרוצפים באבנים , הוא החלק העתיק ביותר של העיר , הוא גובל בנהר דארו ; בגדה שמולו מתנשאת גבעת אלהמברה , עליה נבנו ארמונם של מלכי גרנדה , אלקסבה (Alcazaba) , המצודה שהגנה על הארמון והחנרליפה (Generalife) , ארמון הקיץ של המוסלמים .

 

· מחוז מלגה (Málaga) בדרום אנדלוסיה על חופה הדרומי של ספרד , הערים החשובות : הבירה מלגה , מרבייה ,  מיחאס וטורמולינוס  .

 

מלגה היא עיר נמל בחבל אנדלוסיה בדרום ספרד , השוכנת על שפך הנהרות גוואדאלורסה וגוואדאלמדינה לים התיכון . העיר מהווה אתר תיירות חשוב בספרד , מרכז חקלאי ותעשייתי גדול , ועיר נמל עיקרית ליצוא תוצרת חקלאית .

 

התרבות האנדלוסית ידועה בריקוד הפלמנקו , שהיא המקור לו , וכן במלחמות השוורים שלה .

 

פלמנקו הוא סגנון מוזיקה צועני שהתפתח באנדלוסיה בדרום ספרד וספג השפעות תרבותיות של העמים השונים שחיו אז באזור : ספרדים , צוענים , מוסלמים ואף יהודים , הפלמנקו נודע בהיותו סגנון מוזיקלי מורכב , אשר מבוסס על כ-60 סוגי מקצבים , שחלקם מורכבים ביותר , מקורו של הפלמנקו בשירת הרועים בהרים . בהמשך התפתחותו צורפה הגיטרה , כיוון שהייתה כלי ליווי פופולרי בספרד דאז , יחד עם מחיאות הכפיים (פאלמאס) ורקיעות קצביות , מאוחר יותר התפתח הריקוד , כך נוצר השילוש המפורסם – שירה , גיטרה וריקוד (Cante, Guitarra y Baile) . לבסוף , בשנות השבעים של המאה ה- 20, הצטרף הקחון - תוף הפלמנקו .

מקור השם פלמנקו אינו ידוע , ישנה סברה הקושרת אותו למילה הערבית פאלח וישנה סברה הקושרת אותו למילה הלטינית פלמה (בעברית אש) בגלל האמוציות הרבות המובאות בריקוד , לרקדני הפלמנקו בגדים ואביזרים מיוחדים , כמו : נעלי עקב, חצאית / שמלה שופעת בד , מניפה , קסטנייטות , מנטון (צעיף) ועוד .

 

מלחמת שוורים היא מופע מסוגנן שבו מתנהל קרב בין אדם המכונה לוחם שוורים (בספרדית: "מטאדור", מילולית "הורג") לבין פר , לרוב עד להריגת הפר . פעילות זו מקובלת ברוב המדינות דוברות הספרדית , ואף בפורטוגל ובדרום צרפת ונחשבת לאחד מסימניה המובהקים של התרבות הספרדית והלטינית , אמנם הביטוי שהשתרש בעברית הוא " מלחמת שוורים " , אך שור הוא בדרך כלל פר מסורס , ואילו בזירה , המטאדורים נלחמים נגד פרים .

אנדלוסיה ידועה בסגנון הבנייה המורי , בזכות ארמון אלהמברה בגרנדה , המסקיטה בקורדובה , מגדל הזהב (Torre del oro) ומגדל חירלדה בסביליה .

 

קוסטה דל סול - בספרדית : Costa del Sol ובתרגום מילולי : " חוף השמש " , הוא חבל ארץ לאורך רצועת חוף באורך של כ-200 קילומטר באנדלוסיה , דרום ספרד , הקוסטה היא אחת מאזורי הנופש לאורך החופים בספרד , באנדלוסיה היא משתרעת מגיברלטר במערב ועד לוולז - מלגה במזרח , כאשר את גבולה הצפוני תוחמים הרי ברמנחה , ומסילת הברזל אלג'זירס – בובליה .

 

האיים הבלאריים - בירתם , פלמה דה מיורקה , האיים העיקריים הם מיורקה ואיביזה אשר נחשבים לאתרי תיירות פופולריים .

 

האיים הקנריים  - נמצאים באוקיינוס האטלנטי , מול חופה הדרום-מערבי של מרוקו , כלכלת האיים מבוססת בעיקר על תיירות .

האיים הקנריים הינם שבעה איים : טנריף (Tenerife) , לה פלמה (La Palma) , לה גומרה (La Gomera) , אל איירו (El Hierro) , שמרכיבים את מחוז סנטה קרוס דה טנריפה , ומנגד גראן קנריה (Gran Canaria) , פוארטוונטורה (Fuerteventura) ולנסרוטה (Lanzarote) , האי טנריף הוא הגדול , אל איירו הוא הקטן והמערבי ביותר , הנקודה הגבוהה ביותר היא הפסגה של הר הגעש טיידה - 3,718 מטר מעל פני הים והיא גם הנקודה הגבוהה ביותר בספרד . האיים מתאפיינים בהרי געש רבים , חלקם פעילים , ובשמורות טבע של יערות מחט ויערות סובטרופיים , חופי הדיונות מספלומס (Maspalomas) הוא אתר תיירות מפורסם , האקלים הוא סובטרופי , המשקעים נדירים באיים המזרחיים , ואילו בלה פאלמה , שבמערב , כמות המשקעים השנתית עולה על 1,200 מ"מ , ישנם נחלים רבים באזור , בטנריף נמצא הפארק הלאומי של טיידה , זהו פארק געשי המתאפיין בנוף געשי מיוחד , עם סלעי בזלת שחורים וצבעוניים המזדקרים מתחתית לוע הר הגעש שגובהו הוא 3,718 מטר .

 

מומלץ לנסוע לספרד עם ביטוח נוסעים ומטען , טיסות סדירות מוזלות ניתן למצוא באל על , חוויה ייחודית בספרד הם אירוח בפרדור .

 

פנו למומחים שלנו לבנות עבורך , הנוסע העצמאי , טיול ייחודי בספרד .

 

ניתן ליצור עמנו קשר על ידי פנייה טלפונית , שליחת אימייל או על ידי טופס הרשמה .

                                                                                                                                                                                                           

   נסיעה טובה.

 

!חופשה בקליק - הזמן כעת
שלחו פרטים לקבלת הצעה
קטגוריה
ת. יציאה
מספר לילות
מספר מבוגרים
מספר ילדים
שם
טלפון
דואר אלקטרוני
הערות
קבלו את הדילים
החמים שלנו ישירות אליכם